Európsky rok zručností

Včelár ítečkár začal tým, že mu v detstve uleteli včely

Gabriel Nemčík hovorí, že včely nám dávajú med, ale najmä energiu. A odkedy sa stará o včelnicu, je o tom presvedčený čoraz viac.

Včely a vzdelávanie majú čosi spoločné: Dávajú človeku veľmi veľa. „Vychádzam z toho, že všetci včelári sa dožívajú vysokého veku. Je to prácou včiel v prírode. Včely nám skrátka dodávajú energiu,“ tvrdí Gabriel Nemčík z Prešova, občianskym povolaním IT administrátor v telekomunikačnej firme.

včelár Gabriel Nemčík, Bretejovce 5

Žihadla sa nebojí

Včely boli v našej rodine už od môjho detstva. Keď som mal 6 rokov, otec priniesol prvé úle. Bol to veľký zážitok. V aute nám niektoré včely z úľa vyšli, ale ani vtedy, ani teraz nemám z nich strach, ale mám k nim rešpekt. Medzi včelami som trávil detské roky, miloval som to,“ spomína Gabriel.

Gabriel študoval na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach, potom prestúpil na Poľnohospodársku univerzitu v Nitre. Od roku 1997 pracuje ako administrátor počítačových systémov v telekomunikačnej firme. Jeho milá záľuba z detstva nadobudla ďalší rozmer pred pätnástimi rokmi.

Kam chodí po nápady

Otec daroval mne aj bratovi jednu včelnicu, teda miesto, kde je viac úľov so včelami. Nechal nás napospas osudu, nech sa každý stará sám,“ vraví Gabriel Nemčík. Samozrejme, mať vlastné včely, to už znamená oveľa väčší pocit zodpovednosti. „Išiel som do toho naplno. Včelárenie malo zrazu iný rozmer. Musel som sa starať o predaj medu aj si zháňať veci, ktoré sú potrebné počas roka. Predtým to riešil otec, ale odrazu som na to musel pamätať aj ja,“ vysvetľuje.

Tak sa Gabriel vrátil späť k včelárskemu krúžku z detstva a zháňal literatúru a študoval webové stránky. Čo kurz, to vyššia špecializácia, veď len posúďte – kurz chovu včelích matiek či kurz asistenta veterinárneho lekára. Absolvoval prednášky aj v zahraničí u veľkovčelárov „a tie mi dali iný pohľad na včelárenie“, hodnotí Gabriel. Zdrojov je veľa, ale prednášky, ktoré sa organizujú cez Slovenský zväz včelárov, sú na nezaplatenie. A ak by ste rozhodli študovať, možnosti sú aj na strednej odbornej škole v Banskej Bystrici Pod Bánošom.

Poctivý med

V rodine máme vyše 100 úľov na viacerých včelniciach v okolí Košíc, v Prešovskom okrese,“ vypočítava Gabriel. V roku 2005 založili farmu, ktorá sa zaoberá profesionálnym chovom včiel a produkciou včelích produktov, a tak sa rodina Nemčíkovcov vo svojom malom obchodíku má čím pochváliť. Ponúkajú nielen med, ale aj peľ, propolis, kašičku a sviečky z vosku. Na svoje použitie si vyrábajú včelárske potreby.

Prvé ocenenie prišlo v roku 2007, keď ich bylinková medovina na Agrokomplexe v Nitre hviezdila v súťaži ako najlepšia na Slovensku. Certifikát kvality Slovenský med zaručuje, že med od Nemčíkovcov spĺňa kvalitatívne parametre ešte prísnejšie, ako vyžaduje Európska únia.

Vzdeláva aj ďalších včelárov

Vstúpil do včelárskeho zväzu ako jeho otec a dnes je Gabriel predsedom Základnej organizácie včelárskeho zväzu v Prešove. To, že sa delí o svoje skúsenosti, považuje za poslanie: „Organizujeme štyrikrát do roka prednášky pre včelárov, je to otvorené, môže tam prísť hocikto.“ Ako producenti medu sa zúčastňujú Nemčíkovci na výstavách na Slovensku aj v zahraničí a výrobky ich farmy sú oceňované v súťaži zlepšovateľov vo včelárstve. 

Takže taký je včelár Gabriel Nemčík. A ako to zvláda ítečkár Gabriel Nemčík? „Energiu mi dodávajú včely, kompenzujem si jednu prácu druhou. Cítim sa veľmi oddýchnutý,“ tvrdí.

Mesiac vzdelávania

Ponuka kurzov

Akreditované vzdelávacie programy