FESTIVAL ZRUČNOSTÍ

Mária Ďurišová: Ak cítite, že chcete zmeniť život, urobte to

Človek po štyridsiatke, nehovoriac už o vyšších číslach, nemá chuť ani možnosť zmeniť svoj život. Tak hovorí konvencia. Lektorka Mária Ďurišová stelesňuje opačný príklad. Nielenže zmenila svoju životnú i profesijnú dráhu, ale začala pomáhať ďalším, ktorí chcú takýto krok urobiť. Ako hovorí: „Žijeme v dobe, keď vedomosti a rôzne učenia už nie sú výsadou jednotlivcov, a preto ich chcem posúvať ďalej.“

Mária Ďurišová dnes podniká ako lektorka pre komunikáciu a obchod, je kariérnou poradkyňou, venuje sa feng shui a spolu s manželom majú firmu zameranú na oblasť investičných vozidiel. K podnikaniu a celkovo k premene svojho života ju inšpirovalo jedno jediné slovo: Sloboda.

Pôvodne vyštudovala strednú priemyselnú technickú školu chemickú, odbor analytická chémia a biochémia. „Po ukončení školy bolo moje smerovanie zamerané viac na administratívu, pracovala som v softvérových firmách,“ opisuje svoje prvé roky praxe. V ďalšom období prešla rôznymi pracovnými pozíciami v oblasti priameho aj telefonického predaja. Pôsobila ako predajca konzultant v obchode, neskôr bola na pozícii poradkyne klienta v bankovom sektore a posledné roky pracovala v callcentre, kde prešla od pozície operátora až po funkcie tímlídra a supervízora. Počas jej vedenia sa jej tím 3x umiestnil na priečke víťazov v medzinárodnej obchodnej súťaži šestnástich krajín. Keď už nedokázala poskytnúť viac svojim podriadeným kvôli firemným mantinelom, rozhodla sa odovzdávať svoje zručnosti ďalej ako lektorka.

Zlomový okamih nastal po štyridsiatke. „Necítila som potrebu odisť do inej firmy, bola som dobrá v tom, čo som robila, no chcela som budovať niečo vlastné,“ dodáva Mária Ďurišová. Inšpiráciou a motiváciou bol pre ňu v rozhodujúcej chvíli manžel. Odišiel z firmy, kde bol zamestnaný, a založil si vlastný biznis. Mária Ďurišová teda videla na vlastné oči, že aj tadiaľto vedie cesta. O rok nato sa osamostatnila aj ona.

„Zaoberáme sa investičnými autami. Keď sme si na administratívne úlohy našli profesionálov, moja úloha sa skončila. Urobila som si kurz lektora a kariérneho poradcu, aby som napĺňala svoju časť našej firmy Carclassic & Consulting, s.  r. o. a mojich vlastných cieľov. Vďaka svojej profesii som získala zručnosti, ktoré dnes využívam a som zocelená. Mam slobodu a znalosti. Platí pravidlo, že akým ste človekom, takým ste podnikateľom,“ tvrdí Mária Ďurišová.

Portfólio jej lektorských aktivít je široké. Radí klientom v oblasti profesionálnej telefonickej komunikácie, teda v oblasti telefonického predaja a služieb. Učí záujemcov predajné techniky a zručnosti: ako úspešne prezentovať a presvedčiť zákazníka, ako riešiť námietky. Je odborníčkou na personalistiku, konkrétne na motiváciu, hodnotenie, kontrolu a koučing, na výber vhodných zamestnancov. Pomáha v príprave na pracovný pohovor a tiež pri písaní životopisov či motivačných listov. Tieto aktivity dopĺňa špecializácia na feng shui pre biznis aj pre domov. Pôsobí na celom Slovensku, prioritne v Žiline a okolí. „Doba sa neustále vyvíja, každý deň prináša nové objavy, ľudia sa musia prispôsobiť týmto zmenám, tomuto napredovaniu,“ tvrdí Mária Ďurišová. Podľa jej skúseností ľuďom v zrelom veku často bráni v ďalšom vzdelávaní ostych. Ale možno aj nedostatok podpory v najbližšom okolí. Aj preto adresuje personalistom radu, aby zamestnancom vyberali školenia, ktoré skutočne potrebujú, čo sami chcú, v čom by sa chceli dovzdelávať.

„Prostredníctvom ďalšieho vzdelávania tak máme možnosť doštudovať to, čo sme nestihli,“ dodáva Mária Ďurišová s tým, že ak sa človeku zdá, že má urobiť v živote zmenu, zväčša to nie je iba pocit. Je to presvedčenie, za ktorým by sme mali ísť – jej osobný príbeh je toho príkladom.

Mesiac vzdelávania

Ponuka kurzov

Akreditované vzdelávacie programy

Návrat hore